AYSİAD UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİNİ AĞIRLADI

AYSİAD UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİNİ AĞIRLADI

Denizli İş dünyasının ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel anlamda birleşmesi bütünleşmesi yapılan çalışmaların gelecek nesillere bir miras olarak bırakılması anlamında ayrıca Denizli’mizin potansiyelini arttırmak ve tanıtmak adına Avrasya Yönetici Sanayici ve İşadamları Derneği (AYSİAD), Denizli Ticaret Odası(DTO), Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EKO-AVRASYA) ve Ukrayna Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlenen ve “Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkileri” konulu toplantı Denizli’deki iş dünyasını bir araya getirdi.

AYSİAD’ın misafiri olarak Denizli’ye gelen Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrij Sybiha ve beraberindeki heyet, İlk olarak Denizli Vali Vekili Mehmet Okur, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu’ nu makamlarında ziyaret etti. Denizli Ticaret Odasında, Ticaret Odası Meclis üyeleri ve AYSİAD üyeleri ile buluşan Büyükelçi Ukrayna’da ki yatırım fırsatlarını aktardı. Ayrıca Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur ERDOĞAN, ilimizin genel potansiyelini içeren bir sunum yaptı.

AYSİAD’ın organizasyonu ile 2 gün boyunca Denizli’de bulunan Ukrayna Büyükelçisi Andrij Sybiha ve beraberindeki heyet Pamukkale Kablo ve Özçınar Mermer firmaları ziyaretinin ardından Doğa Termal Otel’de saat:20.00-23.00 arası Denizli’de ihracat odaklı faaliyet gösteren enerji, mermer, tekstil, gıda, sağlık, sektöründeki 15 farklı firma temsilcileri ve  Pamukkale Üniversitesinden bir heyet ile B2B(bireysel) görüşme yaparak iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler kapsamında Ukrayna’daki yatırım imkânları ile Türk iş insanlarına sunulan destekler hakkında karşılıklı toplantılar gerçekleştirdi.

AYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Catlık;

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu iki güzel ülkenin komşuluğuna, 3 Ocak 1922 tarihinde şu şekilde değinir;  Kuzeye Dikkatli Bakınız Orada Deniz Var. Eğer Bir An, Deniz’ in Olmadığını Düşünürseniz, Türkiye – Ukrayna’nın Birbirine Daha Yakın Olduğunu Görürsünüz.

Kendimizi bu kadar yakın hissettiğimiz Ukrayna ile temaslarımızı arttırarak beraber iş potansiyelimizi yükseltmekten büyük mutluluk duyacağız. Türkiye ile Ukrayna’nın arasında her konuda pozitif olarak ilerleyen birlikteliğe yapmış olduğumuz etkinlik ile Denizli’mizi tanıtmak, sektörlerimizi, başardıklarımızı, hayallerimizi farklı kültürlere aktarmak, sanayicimizi, işletmelerimizi, yatırımcılarımızı güvendiğimiz dostumuz ülkelerin yetkilileriyle buluşturmaktan da mutluluk duyuyoruz. İlerleyen yıllarda yapılan bu güzel çalışmanın meyvelerini alacağımızdan hiçbir şüphem yok. Bu etkinlikte Desteklerini esirgemeyen Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’a, Hiçbir şekilde bizleri kırmayan Eko Avrasya Başkanı Hikmet Eren’e gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum. Bizlere güvenerek ilimize gelen Sayın Büyükelçimiz Andrii Sybiha’ ya, ilimize ve derneğimize göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrij Sybiha;

Denizli’yi ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “ Çalışkan ve dinamik insanların bu şehirde yaşadığını hissettim. Özellikle Denizlili iş adamları ve AYSİAD Başkanı Mahmut Bey ve ekibini tanıyarak.” dedi.  Büyükelçi Sybiha, konuşmasını şöyle sürdürdü Mutluluklar paylaşılınca katlanır; üzüntüler ise azalır. Ben bu atasözünü hep söylerim. Biz birbirimizi tamamlayan iki ülkeyiz. Denizli  tarihi ve doğal güzellikleri ve misafirperver insanlarıyla var, bu çok güzel bir şey. Bugün burada Denizli ile Ukrayna arasındaki iş birliği için önemli bir adım atıldı. Ayrıca, kardeş şehir de olabiliriz. Bu teklifimizi de bugünkü ziyaretlerimizde ilettik. İş birliğimiz ve güç birliğimiz bu sayede daha da artacaktır. Mermerden, kabloya kadar birçok sektörde sizlerle ortak iş yapabiliriz. Projeleriniz için her zaman yardıma hazırız. Büyükelçi Sybiha, Denizli’ de bulunmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, başta AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık ve Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere hepinize teşekkür ederim” dedi.            

31 03 2021

14